Beskrivelse  af tidligere  særudstilling.
Udstillingen er ikke længere tilgængelige, men  udstillingsbeskrivelsen kan måske stadig have en interesse.

By & Land - malerier fra museets samlinger

Særudstilling i Boderne
Lørdag d. 16. maj til søndag d. 26. august 2009

Udstillingen er en lystvandring gennem byen Næstved og landskaberne i Næstved Kommune, skildret af 25 kunstmalere gennem de seneste 180 år.

Næstved Museum har siden sin begyndelse i 1917 samlet på lokale, kulturelle udtryk, herunder også kunst af lokale malere og med lokale motiver. Blandt de mange malerier i samlingerne har vi valgt ca. 50, som lever op til vore forventninger om god kvalitet i en kunstudstilling.

En del af værkerne har museet modtaget som gaver og donationer gennem årene. Andre har museet erhvervet, når lejlighed gaves. Alle tilhører de Næstved Museum og er dermed en del af Næstveds fælles kulturarv.

L. A. Rings og H. A. Brendekildes kendte værker hænger jo på de store kunstmuseer eller i ministerier og tilsvarende steder. Da de var til salg, var der ikke et museum i Næstved, der kunne erhverve dem.
Alligevel er det lykkedes Næstved Museum gennem årene at opbygge en seværdig samling af kunst med lokale motiver.

Blandt de repræsenterede kunstnere kan nævnes kendte navne som Aage Bertelsen, Albert Svensen, Alfred I. Jensen, Arthur Christensen, Arthur Nielsen, Gunnar Mortensen, Harald Essendrop, Helge Jensen, J. P. Teestrup Frederiksen, Karl Niemann, Ludvig Find og Rudolf Bertelsen.

Motiverne spænder fra byens gader og bygninger til landskaberne i hed sommer og frostklar vinter rundt om Næstved. Stilarterne spænder fra det folkloristiske og naturalistiske over impressionisme og ekspressionisme til nærmest ren abstraktion.

Der er gratis adgang til udstillingen, som vil være åben til og med onsdag 26. august i museets åbningstid.

 Oversigt over udstillede billeder